دستگاه تصفیه آب چیست؟

دستگاه تصفیه آب چیست؟

ahmad mehranfar tarlan parvaneh shabnam gholikhani

دستگاه تصفیه آب چیست؟

دستگاه تصفیه آب چیست؟

تصفیه آب فرآیند حذف مواد شیمیایی نامطلوب، آلاینده های بیولوژیکی، مواد جامد معلق در آب که باعث افزایش سختی آب آشامیدنی میگردند و تصفیه ی گازهای شیمیایی از آب آلوده است. هدف از تصفیه آب لوله کشی شهری به طور کلی حذف املاح مضر موجود در آب آشامیدنی برای افزایش کیفیت آب آشامیدنی و افزایش سلامت بدن انسان است. بیشتر آب برای نوشیدن انسان تصفیه و ضد عفونی میگردد تا مطابق استانداردهای سازمان جهانی بهداشت WHO و NSF و همچنین گواهینامه بین المللی تست کیفیت آب آشامیدنی WaterQuality، آبی پاکیزه و سالم برای نوشیدن در اختیار داشته باشیم. اما ممکن است تصفیه آب برای اهداف مختلف دیگری از جمله کاربردهای پزشکی، دارویی، شیمیایی و تصفیه آب صنعتی نیز مورد استفاده قرار گیرد. روشهای کاربردی برای حذف املاح مضر موجود در اب آشامیدنی شامل فرآیندهای فیزیکی مانند فیلتراسیون، رسوبگذاری و تقطیر میباشند.

برای تصفیه آب از فرآیندهای بیولوژیکی همچون فیلترهای شنی رزین، یا کربن فعال Activated Carbon نیز مورد استفاده قرار گیرند. برای انگل زدایی آب چاه خانگی نیز از دستگاه تصفیه آب RO مجهز به لامپ یو وی UV اشعه ماورا بنفش Ultra-Violet استفاده میگردد تا میکروب زدایی آب آلوده به صورت کامل انجام گرفته و باعث بیماری های گوارشی پس از مصرف و نوشیدن نشوند.

دستگاه تصفیه آب خانگی غلظت ذرات معلق از جمله انگل، باکتری، جلبک، ویروس و قارچ را داخل میدهد. همچنین طیف وسیعی از مواد حل شده در آب لوله کشی شهری همچون نیترات و حتی فلوراید که بر اثر کلرزنی در آب حل میگردد، توسط تصفیه آب زیرسینکی اسمز معکوس Reverse Osmosis حذف کامل میگردند.

دستگاه تصفیه آب آسا

استانداردهای کیفیت آب آشامیدنی معمولا توسط دولتها یا با سازمانهای بین المللی بهداشت تعیین میشوند تا در سراسر دنیا طبق این استانداردها کیفیت آب آشامیدنی تنظیم و مصرف شود و این مسئله ارتباط مستقیم به سلامت جهانی دارد. این استانداردها بسته به میزان استفاده از آب، شامل حداقل و حداکثر آلاینده های مختلف موجود در آب میگردند.

توجه کنید که بررسی بصری نمیتواند تعیین کند که آب از کیفیت مناسبی برخوردار است یا خیر. به همین جهت با دستگاه تست سختی آب آشامیدنی تی دی اس متر TDS METER، سختی آب لوله کشی شهری و سختی آب خروجی از آب تصفیه کن پس از نصب تست و اندازه گیری میگردد تا از عملکرد درست دستگاه تصفیه آب مطمئن شوید.

روش های ساده برای تصفیه آب همچون جوشاندن یا استفاده از فیلتر کربن فعال خانگی که در انواع تصفیه آب UF الترافیلتراسیون یا دستگاه های تصفیه آب قابل حمل استفاده میگردند نمیتوانند آلاینده های احتمالی آلوده در آب آشامیدنی همچون نیترات، نیتریت، آرسنیک، فلوراید، آلومینیوم و املاح مضر بسیار ریز داخل آب آشامیدنی را حذف نموده و سختی آب را کاهش دهند به همین جهت انواع دستگاه تصفیه آب UF زیاد برای استفاده آب آشامیدنی توصیه نمیگردد. قیمت دستگاه تصفیه آب RO نیز به همین جهت از انواع دستگاه های UF بالاتر بوده، زیرا با استفاده از یک فیلتر ممبران اسمز معکوس 13 لایه ریزبافت و درجه یک میتوان به خوبی سختی آب آشامیدنی را کاهش داد و املاح مضر را تصفیه نمود.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی WHO در سال 2007، 1.1 میلیارد نفر از دسترسی به آب آشامیدنی تصفیه شده و سالم بی بهره هستند. 88 درصد از 4 میلیارد مورد بیماری اسهال به آب آلوده نوشیدنی مربوط میگردد و سالانه 1.8 میلیون نفر به دلیل بیماری اسهال میمیرند. WHO تخمین زده است که 94 درصد از موارد بیماری اسهال و مشکلات گوارشی از طریق استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی و با نوشیدن آب تصفیه شده و استاندارد میتوانند از این بیماری ها جلوگیری نمایند. کامل ترین و حرفه ای ترین تکنیک برای تهیه آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده در دنیا، استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی با سیستم اسمز معکوس RO است. به هر جهت کاهش مرگ و میر ناشی از آلودگی آب، هدف اصلی سازمان های سلامت و درمان جهانی در کشورهای در حال توسعه است.

هدف از تصفیه آب چیست؟

هدف اصلی از تصفیه آب، کاهش سطح املاح ناخواسته و آلوده در آب آشامیدنی برای استفاده و افزایش پی اچ آب تولید آب یونیزه قلیایی و استفاده از خواص درمانی آب قلیایی برای بدن انسان است. یک تصفیه آب قلیایی با کاهش سطح اسیدیته آب آشامیدنی و افزایش سطح قلیایی آن میتواند خواص قوی آنتی اکسیدانی یا ضد سرطانی در اختیار شما قرار دهد که فواید زیادی برای بدن انسان داشته و در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

جلوگیری از بیماری های ناشی از آب آلوده

از دیگر اهداف استفاده از دستگاه آب تصفیه کن خانگی، جلوگیری از بیماری های ناشی از آب آلوده است. یکی از شایع ترین مشکلاتی که برای بدن انسان از طریق آب شهری ایجاد میشود سنگ کلیه است. سنگ کلیه از رسوبات، شن و ماسه و گل و لای و به طور کلی املاح بزرگتر از پنج میکرون موجود در آب شهری در بدن انسان ایجاد میگردد. این املاح همان موادی هستند که ته لیوان چای یا داخل کتری آب جوش رسوب میکنند. سنگ کلیه با تصفیه ی رسوبات از آب آشامیدنی به خوبی جلوگیری میگردد.

آلومینیوم موجود در آب آشامیدنی، باعث آلزایمر زودرس در دراز مدت شده و یک بیماری تقریبا غیر قابل درمان ناشی از آب است که میبایست به کمترین سطح خود برسد.

افزایش سلامت آب آشامیدنی

انسان در طول روز بیشتر از هر ماده دیگری به آب نیاز دارد. به همین جهت آب مایع حیات انسان بوده و بدون آن بیش از 3 روز دوام نمی آورد. بیشتر بدن انسان از آب تشکیل شده و نوشیدن آب سالم و استاندارد عاری از مواد مضر از دیگر اهداف خرید دستگاه تصفیه آب خانگی میباشد. اما افزایش سلامت آب آشامیدنی به سادگی و با سیستم های پیش تصفیه یا انواع تصفیه آب ورودی ساختمان اتفاق نمی افتد و این دستگاه ها تنها املاح درشت آب و کلر را از آن تصفیه میکنند و بسیاری املاح دیگر در آب باقی میمانند که نیاز به حذف کامل دارند.

از مهمترین اهداف خرید دستگاه تصفیه آب خانگی، استفاده از فیلترهای قلیایی کننده و فیلتر مینرال معدنی ساز تصفیه آب است که میتوانند علاوه بر حذف املاح مضر املاح مفید را در آب آشامیدنی حفظ نموده و خواص آب قلیایی را نیز به آب بدهند. هر چند قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی در مدلهای 7 مرحله ای و 8 مرحله ای که آب را قلیایی میکنند کمی بیشتر از مدلهای 6 فیلتره است، اما کیفیت آب تصفیه شده خروجی از این دستگاه ها نیز به نسبت مدل شش مرحله ای بیشتر میباشد.

تصفیه مواد شیمیایی محلول در آب شهری

آب های زیرزمینی مخصوصا در نزدیکی شهرهای صنعتی سرشار از مواد شیمیایی محلول هستند که میزان زیاد آن میتواند حتی در دی ان ای DNA انسان تاثیر گذاشته و باعث بدنیا آمدن نوزادان به همراه بیماری های مختلف شود. یک دستگاه آب تصفیه کن خانگی با حذف مواد شیمیایی از بروز بیماری های پیش زمینه ای در نوزادان تازه به دنیا آمده نیز محافظت خواهد نمود و باعث افزایش سطح سیستم ایمنی بانوان باردار میگردد.

حذف نیترات از آب آشامیدنی

در این بین میتوان گفت که نیترات، مضرترین ماده محلول موجود در آب لوله کشی شهری است که با ورود به بدن انسان به نیتریت تبدیل شده و سطح اکسیژن خون را بسیار زیاد کاهش میدهد. کاهش اکسیژن موجود در آب آشامیدنی میتواند باعث مختل شدن سیستم عصبی بدن انسان شده و حتی در کودکان منجر به مرگ و میر میگردد. بسیاری از نوزادان در بدو تولد و در سال اول زندگی خود به علت کاهش سطح اکسیژن خون میمیرند و حذف نیترات توسط یک دستگاه تصفیه آب میتواند از ضرورت های استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی به شمار رود.

کاهش سختی آب اشامیدنی

کاهش سختی آب آشامیدنی هم برای انسان و هم برای آکواریوم های آب شیرین و شور میتواند یکی دیگر از اهداف استفاده از یک سیستم تصفیه کننده آب مناسب و اورجینال باشد. همچنین آب مصرفی برای استفاده در دستگاه های اسپرسو ساز نیز میبایست سختی زیر عدد 50 داشته باشند. به طور کلی برای آکورایوم آب شور سختی آب باید نزدیک به صفر یعنی آب مقطر باشد. برای آکواریوم آب شیرین، تی دی اس استاندارد آب عددی بین 0 تا 30 بوده و برای استاندارد سلامت بدن انسان نیز، سختی بین 30 الی 90 مناسب است.

خالی از لطف نیست که بدانید انواع دستگاه تصفیه آب مینروا تایوانی، توانایی ارائه چند سختی و چند خروجی با سختی های متفاوت را در اختیار شما قرار میدهند، یعنی برای استفاده از آب تصفیه شده با سختی های متفاوت میتوانید از یک دستگاه آب شیرین کن خانگی استفاده نموده و با خروجی های مختلف از مراحل مختلف دستگاه، تی دی اس مد نظر خود را دریافت نمایید که یک خدمت ارزنده محسوب میگردد.

کاربرد دستگاه تصفیه آب

انواع دستگاه های تصفیه کننده آب که از سیستم اسمز معکوس بهره میگیرند کاربردهای متفاوتی برای استفاده در منازل دارند. این کاربردها عبارت اند از:

نوشیدن آب تصفیه شده : بدون شک فواید نوشیدن آب تصفیه شده این روزها بر کسی پوشیده نیست و آب تصفیه شده سالم و استاندارد میتواند از بسیاری بیماری های گوارشی و معدوی و حتی سرطانهایی که از مواد شیمیایی همچون نیترات و نیتریت و آلومینیوم بدن انسان را درگیر مینماید جلوگیری کند. میتوان گفت مهم ترین کاربرد تصفیه کننده آب نوشیدن و مصرف خوراکی روزانه انسان میباشد. ضمن این که برای آب تصفیه شده برای بانوان باردار، کودکان، افراد سالمند و ورزشکاران از اهمیت بسیار ویژه ای نیز برخوردار است.

شست و شوی لباسهای خاص : لباسهای خاص همچون لباس زیر، لباس نوزادان و کودکان و لباس افرادی که پوست بسیار حساسی دارند میتوان با آب تصفیه شده از دستگاه تصفیه آب خانگی شست. هر چند دستگاه های خانگی نباید زیاد برای شست و شو استفاده شوند اما خروجی دستگاه به علت نداشتن مواد شیمیایی محلول در آب همچون کلر و کلرامین میتواند برای افراد با پوست های حساس بهتر بوده و همچنین رنگ لباسهای نوزادان نیز تازه تر و روشن تر خواهد بود. همچنین از دیگر فواید شست و شو با آب تصفیه شده میتوان به لطیف تر ماندن لباس کودکان اشاره نمود.

پخت و پز : آب آشامیدنی با سختی بالا، در واقع دیرتر به جوش می آید و این مسئله به خاطر املاح و نمک های مضر موجود در آن است. بر خلاف آب شهری، یک دستگاه تصفیه آب خانگی میتواند آب آشامیدنی با سختی مناسب در اختیار شما قرار دهد تا بتوان برای پخت و پز استفاده نمود. برای مثال گوشت قرمز و گوشت مرغ و حتی دم کردن برنج با آب تصفیه شده با سختی نرمال بدن، از لطافت و طعم بسیار بهتری برخوردار خواهد بود.

آبیاری گل و گیاه خانگی و گلخانه : پساب فاضلاب دستگاه آب تصفیه کن خانگی در واقع به میزان خود خروجی آب تصفیه شده است. این پساب فاضلاب اگرچه برای بدن انسان مضر است اما میتوان از آن برای آبیاری گل و گیاه استفاده نمود. اگر در منزل خود گل و گیاه یا گلخانه ای کوچک دارید میتوانید از پساب فاضلاب دستگاه استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که اگر گیاهان خاص پرورش میدهید نیاز به آب تصفیه شده با سختی پایین و عاری از برخی املاح مضر دارید که یک تصفیه کننده آب میتواند از خروجی فیلتر پست کربن آبی با سختی نزدیک به صفر در اختیار شما قرار خواهد داد.

جوشاندن آب تصفیه شده : کتری آب جوش در خانه هر ایرانی پیدا میشود و اکثرا بانوان از جرم گرفتن رسوبات در کتری ناراضی هستند. آب تصفیه شده از یک سیستم اسمز معکوس خانگی عاری از هر گونه رسوبات و گل و لای و شن و ماسه بوده و میتوان برای جوشاندن از این آب استفاده نمود، ضمن این که طعم دمنوش های مصرفی در منزل همچون گل گاو زبان، چای، چای سبز و حتی اسپرسو و قهوه نیز با آب خروجی دستگاه تصفیه آب بسیار خوش طعم تر خواهد بود.

شست و شوی پوست صورت و موی سر با آب تصفیه شده : پوست صورت و موی انسان از دسته قسمت های حساسیت زا در بدن محسوب میگردند. بسیاری از افراد از ریزش موی سر خود رنج میبرند و با بررسی روش های مختلف جلوگیری از ریزش مو هم به نتیجه ای دست نیافته اند. پوست صورت برخی بانوان نیز همیشه خشکی میزند و نمیدانند که دلیل آن چه مسئله ای است. کلر و مواد جانبی کلر همچون کلرامین در آب آشامیدنی میتوانند باعث ریزش مو و چروک شدن پوست شوند. اما چطور از یک دستگاه تصفیه آب برای شست و شوی موی سر استفاده کنیم؟ پیشنهاد میشود برای پوست صورت روزانه دست و صورت خود را با آب تصفیه شده بشورید. همچنین برای موی سر نیز به میزان یک پارچ آب تصفیه شده در زمان استحمام و برای آخرین بار آب کشی به روی سر خود ریخته تا کلر موجود در آب شیر از روی پوست سر شما پاکسازی گردد و از ریزش مو جلوگیری نمایید.

استفاده در انواع لوازم خانگی همچون اتو : در همه منازل لوازم خانگی پیدا میشود که نیاز به پر کردن آب داخل آنها باشد. یکی از مهم ترین آنها اتو است که آب داخل مخزن اتو برای پاچیدن به لباس و ایجاد بخار اتو استفاده میشود. طبیعتا اگر زیر اتوی منزل خود را نگاه کنید میبینید که پس از چند وقت اتوی شما جرم گرفته و از قسمت هایی که بخار بیرون میزند جرم سفت و محکمی روی اتو قرار دارد. برای برطرف کردن این مورد نیز میتوانید از دستگاه تصفیه کننده آب استفاده نموده و آب تصفیه شده داخل مخزن اتو پر کنید تا عاری از رسوبات باشد.

استفاده در برف پاک کن ماشین : برف پاک کن ماشین و اتومبیل های مختلف نیز یک سوراخ بسیار ریز برای پاچیدن بر روی شیشه اتومبیل دارند. آب با سختی بالا و سرشار از رسوبات وقتی در برف پاک کن اتومبیل استفاده میگردد میتواند پس از گذشت چند وقت، این سوراخ های ریز را بسته و در آن رسوب کند که عملا عملکرد برف پاک کن را مختل مینماید. پیشنهاد ما این است که از فیلتر تصفیه آب مرحله پنجم دستگاه تصفیه آب استفاده نموده تا آب تقریبا مقطر بوده و فاقد رسوبات باشد. همچنین برای موتور اتومبیل نیز استفاده از آب تصفیه شده با سختی بسیار پایین در کنار ضد یخ یک ترکیب عالی خواهد بود.

استفاده برای یخچال ساید بای ساید : یخچال های ساید بای ساید عمدتا دارای سه مرحله فیلترهای پیش تصفیه برای حذف املاح درشت و کلر آب آشامیدنی هستند. در واقع انواع یخچال ساید بای ساید دارای یک ورودی آب هستند که به شیر ورودی از واحد وصل شده و از این سه فیلتر عبور میکنند تا کمی آب آشامیدنی را پاکسازی نمایند. اما همانطور که میدانید آب لوله کشی شهری با فیلترهای الترافیلتراسیون یعنی سه مرحله اول پیش تصفیه کامل تمیز نخواهد شد و املاح بسیار ریز و رسوبات زیادی در این آب باقی خواهد ماند. از دیگر کاربرد دستگاه تصفیه آب متصل نمودن آن به یخچال ساید بای ساید بوده که در این صورت دیگر نیازی به فیلتر ساید بای ساید نیز نخواهید داشت و آن سه فیلتر از مدار خارج میگردند. این امر بسیار برای عمر مفید یخ ساز و یخچال ساید شما نیز مفید بوده زیرا آب کاملا تصفیه شده و عاری از رسوبات وارد قطعات یخچال شما میشود.

مراحل تصفیه آب خانگی

این که چه دستگاه تصفیه آبی بخریم و دستگاه تصفیه آب چه مارکی خوبه؟ نیازمند بررسی برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی است و یکی از این بررسی ها مراحل تصفیه آب خانگی میباشد. دستگاه های تصفیه کننده آب از سه مرحله ای تا 8 مرحله ای به صورت اصولی در بازار ایران یافت میشوند که تصفیه آب ایرانی، چینی و دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل از این دست محسوب میگردند.

در واقع در مراحل اول دوم سوم تصفیه آب خانگی، آب آشامیدنی به صورت ابتدایی از صافی های استاندارد عبور نموده و املاح درشت و کلر و کلرامین آنها حذف میگردد. مراحل بالایی تصفیه کننده همچون ممبران اسمز معکوس که یک فیلتر تصفیه آب بسیار ریزبافت است در واقع عملکرد اصلی دستگاه تصفیه آب را برعهده داشته و املاح تا ابعاد 0,0001 میکرون را به فاضلاب هدایت میکند. مراحل پنجم تا هشتم دستگاه نیز املاح مفید را در آب تصفیه شده حفظ نموده و حالت اسیدیته آب آشامیدنی را برطرف مینماید تا بدن انسان دچار مشکلات ریفلاکس معده نشود.

البته مراحل ذکر شده برای یک دستگاه هشت مرحله ای اسمز معکوس بود و دستگاه های تصفیه آب الترافیلتراسیون، تعداد مراحل پیش پا افتاده تری نسبت به سیستم اسمز معکوس دارند.

معرفی فیلترهای تصفیه آب خانگی

فیلترهای تصفیه کننده آب در 8 الی 9 مرحله به صورت مفصل به شما عزیزان توضیح داده میشوند. این مسئله بسیار مهم است که قبل از خرید دستگاه تصفیه آب خانگی عملکرد فیلترهای آن را بدانید و اطلاع داشته باشید که هر فیلتر چه وظیفه ای بر عهده دارد و زمان تعویض فیلتر تصفیه آب و سرویس دوره ای دستگاه چه زمانی است. همچنین توجه داشته باشید که قیمت دستگاه تصفیه آب به طور مستقیم با کیفیت فیلترهای آن ارتباط دارد. دستگاه های ارزان قیمت در حد یک تصفیه آب اصل تایوان توانایی حذف املاح مضر را نداشته و به همین جهت برندهای متفرقه قیمت پایین تری نسبت به برندهای معتبر تصفیه آب دارند.

فیلتر پلی پروپیلن مرحله اول : فیلتر مرحله اول یا شماره یک، فیلتر پ پ PP نامیده میشود که همانطور که از اسم آن پیداست از جنس PolyPropylene ساخته شده است. این فیلتر در واقع شبیه پنبه فشرده میباشد و در یک حوزینگ شفاف در مرحله اول ورودی دستگاه قرار داده شده است. عملکرد همه دستگاه ها به این صورت است که ابتدا املاح درشت تر و بزرگتر که با چشم دیده میشوند حذف و تصفیه گردند به همین جهت فیلتر مرحله اول به صورت پنبه فشرده قرار داده شده تا املاح درشت موجود در آب آشامیدنی همچون زنگ لوله، شن و ماسه و گل و لای و املاح بزرگتر از ابعاد 5 میکرون در همین اول کار حذف کامل گردند. این املاح باعث جدی سنگ کلیه در بدن انسان میباشند و میتوان آنها را به خوبی حذف نمود. محفظه فیلتر اول شفاف بوده زیرا زنگ لوله موجود در آب آشامیدنی پس از گذشت چند وقت باعث عوض شدن رنگ فیلتر از سفید به قهوه ای و قرمز میشود که در واقع به صورت بصری به شما نشان میدهد که زمان تعویض فیلترهای اول دستگاه شما فرا رسیده است.

فیلتر کربن اکتیو گرانول مرحله دوم : فیلتر کربن فعال دانه ای یا GAC UDF که مخفف granular activated carbon میباشد در شماره دوم 2 دستگاه قرار گرفته و یک سر آن واشر دارد که میبایست بالا و به سمت در محفظه قرار گیرد. داخل فیلتر کربن فعال، کربن دانه ای ساخته شده از پوسته نارگیل میباشد و کاملا گیاهی است. البته این مشخصات برای فیلترهای تایوانی میباشد و بسیاری از فیلترهای متفرقه داخل بازار به جای کربن داخل این فیلتر آنتراسیت که تنها دانه های سیاه و مضر هستند پر میکنند. وظیفه فیلتر شماره 2 حذف و جذب کلر از آب آشامیدنی است که با آزادسازی یون مثبت و منفی انجام میگیرد. فیلترهای ارزان قیمت داخل بازار که بسیار سبک هم هستند متفرقه بوده و در صورت قرار گرفتن روی دستگاه شما علاوه بر این که کلر را حذف نمیکنند به کیفیت آب آشامیدنی تصفیه شده دستگاه شما نیز لطمه وارد مینمایند پس پیشنهاد میکنیم از مراکز و شرکتهای معتبر تصفیه آب همچون تصفیه آسا برای تهیه و خرید فیلتر تصفیه آب اقدام نمایید.

فیلتر کربن بلاک مرحله سوم : فیلتر کربن بلاک یا CTO که شماره سه محسوب میگردد در واقع تکمیل کننده وظیفه مرحله دوم بوده و این فیلتر نیز از کربن گیاهی پوسته نارگیل اما این بار به صورت فشرده تر تولید و عرضه شده است. فیلتر شماره سه در واقع در مرحله آخر از سه فیلتر پیش تصفیه چند وظیفه را برعهده میگیرد. وظیفه اصلی این فیلتر حذف کلرامین یعنی مواد جانبی کلر از آب آشامیدنی است. عملکرد دیگر آن حذف املاح درشت در صورتی که از فیلتر شماره یک عبور کرده باشند است و وطیفه آخر آن محافظت از فیلتر مرحله چهارم میباشد. در واقع فیلتر کربن بلاک یک فیلتر محافظ ممبران اسمز معکوس است که از ورود املاح درشت و کلر به ممبران که یک فیلتر بسیار ریزبافت 13 لایه است جلوگیری میکند تا لایه های قلب اصلی دستگاه پر نشود و عمر مفید آن کاهش نیابد.

فیلتر ممبران اسمز معکوس مرحله چهارم : قلب اصلی دستگاه تصفیه آب، فیلتر ممبران اسمز معکوس است Reverse Osmosis Memberane که داخل یک محفظه به صورت افقی بالای فیلترهای پیش تصفیه قرار میگیرد. این فیلتر در مدلهای 11 لایه و 13 لایه ریزبافت و درشت بافت تولید و به بازار عرضه میگردد و مدل های تقلبی آن در بازار بسیار است. فیلترهای 11 لایه کاملا فیک و تقلبی هستند. برای تشخیص ممبران اصلی از تقلبی اول میتوان تعداد لایه های آن را شمرد. سپس میتوان ریزبافت بودن لایه های آن را با نگاه کردن به ممبران از بغل بررسی نمود و در مرحله آخر میتوان هولوگرام ممبران را بررسی کرد که در صورت رنگی بودن و داشتن دو مورد دیگر ممبران اصلی خریداری کرده اید. دستگاه های عرضه شده برای فروش در تصفیه آسا همگی دارای ممبران فیلمتک 13 لایه ساخت شرکت داو آمریکا و دارای هولوگرام رنگی میباشند. فیلتر ممبران وظیفه حذف املاح مضر بسیار ریز آب آشامیدنی و کاهش سختی آب به میزان استاندارد را دارد به صورتی که هر ماده مضر کوچکتر از 0,0001 میکرون داخل آب آشامیدنی توسط ممبران حذف شده و به کمترین سطح خود خواهد رسید. مهم ترین ذراتی که توسط ممبران تصفیه میگردند نیترات، فلوراید، آرسنیک، آلومینیوم، زنگ آهن میباشد. از مارکهای معتبر فیلتر ممبران در بازار ایران میتوان به فیلمتک Filmtec، گلد تورای Gold Toray و ونترون Vontron اشاره نمود.

فیلتر پست کربن خطی مرحله پنجم : تا این مرحله از فیلترها آب آشامیدنی کاملا عاری از هر گونه املاح مضری شده است. فیلتر پست کربن خطی Post Carbon در واقع دستگاه شما را به یک دستگاه آب شیرین کن خانگی تبدیل نموده تا آب شور را شیرین کرده و بو، طعم و رنگ آب آشامیدنی را بهبود ببخشد. فیلتر پست کربن نیز از کربن گیاهی پوسته نارگیل تولید شده است. این مسئله را در نظر بگیرید که در صورتی که یک دستگاه تصفیه آب در منزل دارید و پس از مدتی احساس تلخی در آب آشامیدنی تصفیه شده میکنید، فیلتر پست کربن شما اشباع شده و نیاز به تعویض فیلتر خواهد داشت. به صورت کلی عمده فیلترهای افقی دستگاه در سایز 10 اینچ و با دو اتصال کوئیک فیتینگ در دو سر آنها عرضه میشوند. دستگاه هایی که با فیلتر اینلاین عرضه میگردند کیفیت قابل توجهی نداشته و در صورتی که اینلاین فیلتر نشتی دهد میبایست کل فیلتر تعویض گردد به همین جهت زیاد پیشنهاد نمیشوند.

فیلتر مینرال معدنی ساز مرحله ششم : فیلتر شماره ششم 6 دستگاه مینرال معدنی ساز Mineral است که یکی دیگر از مهم ترین فیلترهای آب تصفیه است. تا مرحله پنجم تمام املاح مضر آب آشامیدنی حذف شده و طبیعتا املاح مفید مورد نیاز بدن انسان نیز که میبایست در آب محلول باشند نیز تصفیه شده اند. فیلتر معدنی ساز پس از تصفیه ی آب آشامیدنی املاح مفیدی همچون کلسیم، منیزیم، سدیم، بی کربنات را به آب آشامیدنی اضافه نموده تا این املاح در طول روز با نوشیدن آب آشامیدنی جذب بدن شوند. توجه کنید که دستگاه تصفیه آب 5 مرحله ای به علت نداشتن فیلتر مینرال معدنی ساز برای بدن انسان مضر میباشد. وظیفه دیگر مینرال معدنی ساز جلوگیری از کاهش بیش از حد سختی آب آشامیدنی است.

فیلتر آلکالاین یونیزه قلیایی کننده آب مرحله هفتم : به طور علمی فواید و خواص آب قلیایی در تمام دنیا برای افزایش سطح سیستم ایمنی بدن انسان ثابت شده است و فیلتر آلکالاین Alkaline Ionized Water Filter در مرحله هفتم وظیفه افزایش سطح ph آب آشامیدنی و حفظ سطح قلیاییته آب بین 7.5 الی 9 را دارد که برای مصرف مداوم انسان در طول روز کاملا مفید میباشد. قلیایی بودن آب آشامیدنی تصفیه شده مصرفی روزانه انسان باعث میگردد تا خون در بدن انسان سطح قلیایی داشته باشد. سلول های سرطانی در یک محیط قلیایی امکان رشد و نمو ندارند به همین جهت فیلتر قلیایی و آب قلیایی میتواند خواص آنتی اکسیدانی یا ضد سرطانی قوی برای بدن داشته باشد.

فیلتر آنتی باکتریال اکسیژن ساز مرحله هشتم : میدانید که آب آشامیدنی از اکسیژن و هیدروژن تولید شده است. فیلتر آنتی باکتریال اکسیژن ساز با آزاد سازی یون مثبت و منفی در آب تصفیه شده به افزایش سطح اکسیژن موجود در آب آشامیدنی میپردازد. باکتری های مضر موجود در آب که تا مرحله هفتم عبور کرده اند در فیلتر آنتی باکتریال کاملا تصفیه میگردند. توجه کنید که افزایش سطح اکسیژن در آب تصفیه شده یک فرآیند شیمیایی نبوده و برای بدن انسان مضر نمیباشد.

فیلتر لامپ یو وی اشعه ماورابنفش مرحله هشتم : لامپ یو وی یا اشعه ماورا بنفش UV Ultra-Violet یک فیلتر بدون نیاز به تعویض فیلتر تصفیه آب است که دارای ترانس بوده و در داخل یک محفظه استیل نگهداری میگردد.لامپ یو وی برای آب چاه خانگی مورد استفاده قرار میگیرد و برای آب شهری که کلرزنی و ضدعفونی میگردد نیازی به لامپ اشعه ماورا بنفش نخواهد بود. فیلتر یو وی در واقع یک ورودی و یک خروجی دارد که آب آشامیدنی را دور تا دور لامپ یو وی در یک محفظه استیل میچرخاند. لامپ یو وی میبایست همیشه روشن باشد به این جهت که هم حرارت و هم اشعه ماورا بنفش به علت مهتابی بودن باید در اوج خود قرار گیرد تا به خوبی انگل زدایی و میکروب زدایی و به طور کلی ضدعفونی کردن آب را انجام دهد. لامپ یو وی درجه یک در دستگاه تصفیه آب تایوانی مارک فیلیپس Philips ژاپنی بوده و دارای ترانس جداگانه برای محافظت از عمر مفید این فیلتر میباشد. در صورتی که فیلتر یو وی بسوزد نیاز به تعویض فیلتر پیدا میکند که در بازار مدل های مختلف این لامپ اعم از فیلتر یو وی خانگی، فیلتر یو وی نیمه صنعتی و فیلتر یو وی صنعتی موجود میباشد.

زمان تعویض فیلترهای دستگاه

تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب در زمان های مختلف و به صورت دوره ای انجام میگردند و در این زمان های به خصوص چند مرحله از فیلترهای دستگاه شما نیاز به تعویض فیلتر پیدا خواهند نمود. به طور کلی از عوارض دیر عوض کردن فیلتر تصفیه آب میتوان به اشباع شدن فیلترها و کاهش کیفیت آب تصفیه شده اشاره نمود. برای مثال وقتی فیلتر مرحله اول اشباع شده باشد توانایی حذف املاح درشت را نداشته و رسوبات از مرحله اول تا سوم و چهارم عبور میکند. اگر این املاح درشت وارد محفظه ممبران شود دستگاه شما دیگر قادر به تصفیه ی املاح ریز نخواهد بود و در واقع ممبران میسوزد که یعنی عمر مفید ممبران بسیار کاهش پیدا میکند. پس پیشنهاد میشود در زمان های مناسب و اصولی فیلترهای دستگاه خود را تعویض نمایید تا به این چنین مشکلاتی بر نخورید. زمان تعویض فیلترهای دستگاه طبق جدول زیر میباشد :

مراحل فیلترهای دستگاه زمان تعویض فیلتر
فیلتر پلی پروپیلن مرحله اول هر چهار الی شش ماه
فیلتر کربن فعال مرحله دوم هر چهار الی شش ماه
فیلتر کربن بلاک مرحله سوم هر چهار الی شش ماه
فیلتر ممبران اسمز معکوس مرحله چهارم هر یکسال و نیم الی دو سال
فیلتر پست کربن خطی مرحله پنجم هر یکسال الی یکسال و نیم
فیلتر مینرال معدنی ساز مرحله ششم هر یکسال الی یکسال و نیم
فیلتر آلکالاین یونیزه قلیایی مرحله هفتم هر یکسال الی یکسال و نیم
فیلتر اکسیژن ساز آنتی باکتریال مرحله هشتم هر یکسال الی یکسال و نیم

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

همانطور که اشاره کردیم در مراکز فروش تصفیه آب در تهران و سراسر ایران، برندهای متفرقه و اورجینال زیادی بیش از 70 مارک مختلف وجود دارد و به فروش میرسد. سیستم های تصفیه ی انواع دستگاه تصفیه آب خانگی به شرح زیر میباشند :

• تصفیه آب اسمز معکوس
• تصفیه آب الترافیلتراسیون
• تصفیه آب رومیزی کلمنی
• تصفیه آب زیرسینکی کیسی
• تصفیه آب ورودی ساختمان
• تصفیه آب پیش تصفیه سه مرحله ای
• تصفیه آب سردوش حمام
• تصفیه آب سرشیری ظرفشویی
• تصفیه آب پارچ قابل حمل
• استیک آلکالاین تصفیه آب قابل حمل

به جز مورد سرشیری و سردوش حمام که بیشتر برای شست و شو مورد استفاده قرار میگیرد، کاربرد دیگر دستگاه های ذکر شده در بالا برای آب آشامیدنی است که خب طبیعتا همه این مدلهای ذکر شده توانایی تصفیه ی کامل آب آشامیدنی را ندارند. به همین جهت به بررسی انواع دستگاه تصفیه آب خانگی در زیر میپردازیم تا با عملکرد هر یک از سیستم ها آشنا شده و بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را معرفی نماییم.

تصفیه آب اسمز معکوس

اجزای تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس به شرح زیر میباشد :

1. پمپ و مخزن ذخیره تحت فشار
2. شیر برقی و شیر های و لو پرشر
3. حوزینگ های مراحل اول دوم سوم
4. حوزینگ ممبران
5. فیلتر ممبران اسمز معکوس
6. شش الی هشت مرحله فیلتراسیون UF در کنار فیلتراسیون اسمز معکوس RO
7. گیج فشار روغنی
8. خروجی فاضلاب
9. شیر بهداشتی تصفیه آب روی سینک
10. پک نصبی شامل شیر و سراه استیل و شلنگ به میزان لازم

این اجزای کلی در واقع دست به دست هم میدهند تا یک سیستم تصفیه آب حرفه ای و قدرتمند را برای شما عزیزان به ارمغان بیاورند. سیستم اسمز معکوس در مدلهای شش مرحله ای معدنی ساز، هفت مرحله ای یونیزه قلیایی، هشت مرحله ای اکسیژن ساز و هشتم مرحله ای یو وی دار عرضه میگردند که از برندهای معتبر بازار میتوان به تصفیه آب مینروا Minerva تایوانی اصل اشاره نمود.

سیستم اسمز معکوس با بهره گیری از یک پمپ قوی قبل از فیلتر ممبران Memberane، آب لوله کشی شهری را با فشار زیاد از غشای ممبران عبور میدهد تا املاح بسیار مضر و ریز آب آشامیدنی از مولکول اصلی آب جداسازی شده و به خروجی فاضلاب هدایت شوند. با این امر سختی آب آشامیدنی نیز کاهش پیدا نموده و بعد از فیلتر ممبران نیز فیلترهای تصفیه آب در مراحل پنجم تا هشتم، به افزایش کیفیت آب تصفیه شده و حفظ املاح مفید آن میپردازند.

همچنین تصفیه آب اسمز معکوس در زمان قطع برق یا آب، تا 10 لیتر آب آشامیدنی تصفیه شده در اختیار شما قرار خواهد داد که این مسئله در هیچ یک از تصفیه کننده های الترافیلتراسیون و ورودی ساختمان دیده نمیشود و در واقع یک مزیت کلیدی برای سیستم اسمز معکوس میباشد. مخزن تصفیه آب اسمز معکوس تحت فشار بوده و شما بدون احساس افت فشار میتوانید آب تصفیه شده را برداشت نمایید.

سیستم اسمز معکوس Reverse Osmosis System و غشای ممبران اسمز معکوس یک سیستم تحت لیسانس آمریکا بوده و به همین جهت در بازار ایران برخی ادعای ارائه قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی آمریکایی یا فروش انواع دستگاه آمریکایی میکنند که این مسئله صدق نمیکند. تنها تکنولوژی سیستم های اسمز معکوس داخل ایران چه ایرانی و چه تایوانی، تحت لیسانس آمریکا بوده و ممبران های وارداتی فیلمتک 13 لایه ریزبافت در صورت داشتن هولوگرام رنگی داخل تایوان تحت لیسانس آمریکا تولید میگردند.

توجه داشته باشید که پس از خرید دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس میبایست کارشناسان فنی شرکت هم سختی آب شهری و هم سختی آب تصفیه شده را بررسی کرده و تی دی اس زیر عدد 100 که استاندارد سلامت بدن انسان است در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

تصفیه آب اولترافیلتراسیون

سیستم های اولترافیلتراسیون یو اف Ultra-Filteration UF در واقع شامل دستگاه های سه مرحله ای تا 8 مرحله ای میگردند که بیشتر تشکیل شده از فیلترهای کربنی همچون کربن فعال و پست کربن خطی که به صورت سری شده پشت سر هم قرار گرفته اند. این سیستم ها تنها با فشار آب شهری کار میکنند و فاقد ممبران، مخزن ذخیره، پمپ و شیرهای برقی هستند. در واقع یک تصفیه آب اولترافیلتراسیون توان کاهش سختی آب آشامیدنی را ندارد و نمیتواند املاح بسیار ریز و مضر داخل آب همچون نیترات و نیتریت را تصفیه نماید. این سیستم ها بیشتر برای حذف املاح درشت همچون زنگ لوله و شن و ماسه و همچنین حذف کلر و مواد جانبی کلر از آب آشامیدنی لوله کشی شهری کاربرد دارند.

توجه نمایید که اگر میخواهید آب آشامیدنی تصفیه شده و کاملا سالم مصرف نمایید یک تصفیه آب الترافیلتراسیون نمیتواند پاسخگوی نیاز شما باشد و جزو دستگاه های ارزان قیمت فروشگاه ها محسوب میگردد. همچنین بیشتر مزاحم تلفنی های تصفیه آب که به صورت ویزیتوری و رندوم شماره گیری نموده و به اسم دستگاه تصفیه آب آکوا یک دستگاه ارزان قیمت به شما معرفی مینمایند همین سیستم های اولترافیلتراسیون یو اف هستند که نمیتوانند به درستی و اصولی سختی آب آشامیدنی را کاهش دهند. پس اگر یک همچین سیستمی خریداری نمودید و همچنان کتری شما رسوب میزند طبیعی بوده و نمیتوان از این سیستم ساده و معمولی انتظار چندانی داشت. برای اطلاعات بیشتر میتوانید تفاوت دستگاه تصفیه آب مخزن دار و بدون مخزن را مطالعه نمایید.

تصفیه آب قلیایی

آب تصفیه کن یونیزه قلیایی در واقع سیستم هفت مرحله ای و هشت مرحله ای اسمز معکوس محسوب میشود که در مرحله هفتم فیلتر آلکالاین قلیایی کننده آب آشامیدنی قرار گرفته و توانایی افزایش سطح PH آب آشامیدنی را دارد. آب آشامیدنی نباید بیش از اندازه قلیایی شده و سطح PH آن نزدیک به 14 باشد. سطح PH استاندارد برای نوشیدن آب قلیایی عددی بین 7.5 الی 9 است که تصفیه آب قلیایی دارای استاندارد جهانی بهداشت WHO و NSF میتواند این مسئله را به خوبی انجام داده و سطح یونیزه قلیاییته آب را بیش از حد افزایش ندهد. بهترین تصفیه آب خانگی یونیزه قلیایی در ایران مدل های تصفیه آب هفت مرحله ای مینروا تایوانی مدل Minerva RO7_ALKALINE و تصفیه آب هشت مرحله ای مینروا تایوانی مدل Minerva RO8_O2PLUS میباشند که میتوانید در قیمت دستگاه تصفیه آب تایوانی مشخصات آنها را مشاهده نمایید.

تصفیه آب فرابنفش

تصفیه آب لامپ یو وی دار ماورا بنفش یا فرابنفش، در واقع سیستم میکس اسمز معکوس و یو وی است که تا مرحله هفتم آب آشامیدنی را به طور کامل تصفیه و قلیایی نموده و در مرحله هشتم از لامپ یو وی برای انگل زدایی آب آشامیدنی استفاده مینماید. آب چاه خانگی در شهرکها و ویلاهای شمال کشور همچون مازندران، گرگان، گیلان، رشت و دیگر شهرهای شمالی کشور و هر جای ایران که آب چاه استفاده شود و کلرزنی نشود میبایست توسط تصفیه آب فرابنفش میکروب زدایی شده تا سلامت بدن انسان را به خطر نیاندازد. بهترین تصفیه آب یو وی دار ماورا بنفش مدل هشت مرحله ای مینروا Minerva RO8_UV میباشد که از لامپ یو وی ژاپنی استفاده میکند.

نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که برای آب لوله کشی شهری که کلرزنی میشود به هیچ عنوان نیازی به لامپ یو وی و تصفیه آب خانگی فرابنفش نبوده و در واقع هزینه اضافی محسوب میشود پس با این دید که گرانترین دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران را خریداری کنید صرفا برای تصفیه ی بهتر آب، به قیمت انواع دستگاه تصفیه آب خانگی نگاه نکنید و طبق نیاز و محل زندگی خود انتخاب نمایید.

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب

انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی نیازمند بررسی نکات مهم در خرید دستگاه تصفیه آب است. بدون شک انواع دستگاه تصفیه آب ساخت کشور تایوان، به علت این که کشور تایوان مهد تولیدات تصفیه آب خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی و صادرات به دیگر کشورهای دنیاست میتواند یک انتخاب مناسب و درجه یک باشد. اما چه دستگاه تصفیه آبی بخریم و دستگاه تصفیه آب چه مارکی خوبه تا بتواند به درستی آب آشامیدنی را تصفیه نموده و اورجینال نیز باشد.

یکی از نکات مهمی که باید حتما در نظر بگیرید این مورد است که دستگاهی که خریداری میکنید دارای نماد اصالت بصری بوده و شما بتوانید قبل از نصب دستگاه از اصل تایوان بودن آن اطمینان حاصل کنید. خدمات پس از فروش تصفیه آب دیگر موضوع حائز اهمیت است که حتما قبل از خرید توجه نمایید. گارانتی دستگاه میبایست بدون قید و شرط و طلایی بوده و قطعات آن در صورت بوجود آمدن مشکل تعویض گردند.

همچنین زمان تعویض فیلترهای دستگاه میبایست توسط شرکت فروشنده تصفیه آب به شما اطلاع رسانی شده و در زمان های اصولی دستگاه شما سرویس شود. شرکت تصفیه آسا، واردکننده و عرضه کننده و نمایندگی تصفیه آب مینروا تایوان Minerva در ایران است که مارکهای معروف و پرفروش بازارهای جهانی را در اختیار شما با بهترین قیمت و خدمات ارزنده قرار میدهد. همچنین شما عزیزان میتوانید برای مشاوره و راهنمایی خرید دستگاه تصفیه آب خانگی با کارشناسان فروش تصفیه آسا تماس حاصل فرمایید.

منبع : سایت تصفیه آسا https://www.tasfiyeasa.com/water-purifier-articles/what-is-water-purifier.html

نوشته شده در خرداد 1400 | رپورتاژ آگهی


فال قهوه
فال قهوه
طالع بینی ازدواج
طالع بینی ازدواج
کف بینی آنلاین
کف بینی آنلاین
فال انبیاء
فال انبیاء
فال عطسه
فال عطسه
فال حافظ روزانه
فال حافظ روزانه
فال تاروت روزانه
فال تاروت روزانه
فال تاروت کائنات
فال تاروت کائنات
فال تاروت 10 کارتی
فال تاروت 10 کارتی

اگه بخواید میتونید راحت تر دوباره این صفحه رو پیدا کنید

✅ با این کانال دیگه برای فال و طالع بینی و سرکتاب و اینها دنبال جایی نمیکردی 👇 رایگان هم هست ها💅
تلگرام
تلگرام
سروش
سروش
روبیکا
روبیکا
آی گپ
آی گپ
ایتا
ایتا
بله
بله

فال قهوه
فال قهوه
طالع بینی ازدواج
طالع بینی ازدواج
کف بینی آنلاین
کف بینی آنلاین
Copyright © 2014 - 2024 | تمامی حقوق این وب سایت برای nkh-road.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:nkh-road.ir | نقشه سایت