رعایت نکردن استانداردهای ایمنی در جایگاه های سوخت و پمپ بنزین ها و استقرار و جانمایی نامناسب آن ها در کلان شهر مشهد و از طرفی نبود نظارت کافی بر این جایگاه ها باعث شده است پمپ بنزین ها به بمب های خفته تبدیل شود و هر لحظه احتمال وقوع فاجعه ای بزرگ وجود دارد.

برخی شهروندان مشهدی با ابراز گلایه از نبود ضوابط و مقرراتی برای جلوگیری از استقرار پمپ بنزین ها در دل محلات مسکونی می گویند: متولیان شهر مشهد در شورای شهر، شهرداری و شرکت ملی نفت حقوق مردم را در نظر نمی گیرند و با اخذ عوارض و مبالغی مجوز احداث جایگاه سوخت را در زمین های کوچک و در محله های مسکونی صادر می کنند که نتیجه آن ترس و دلهره اهالی محلات مجاور است.آسایش نداریم
یکی از ساکنان خیابان طلوع در بولوار اول طبرسی در این باره می گوید: متأسفانه چند سال قبل شهرداری با نادیده گرفتن حقوق مردم و استانداردهای لازم، اجازه داد بخش خصوصی در یک زمین کوچک در حاشیه خیابان، پمپ بنزین احداث کند. در این جایگاه ۱۲ تلمبه فعال است و هیچ فضایی برای خودروها ندارد و صف خودروها در پیاده رو و حاشیه خیابان اصلی شکل می گیرد. «محمدی» می افزاید: بارها در زمینه احتمال آتش سوزی و خطرات متعدد آن به مسئولان هشدار داده ایم ولی هیچ گوش شنوایی نیست و گویا آقایان منتظر وقوع فاجعه هستند.

یک کارگر شاغل در یک کارگاه در خیابان حرعاملی نیز با اشاره به راه اندازی یک جایگاه عرضه سوخت در نزدیکی میدان ابوطالب می گوید: متأسفانه هیچ یک از معیارهای لازم برای احداث پمپ بنزین در کلان شهر مشهد رعایت نمی شود و گویا مسئولان شهری قرار است برای جبران کمبود این قبیل جایگاه ها در هر قطعه زمینی با هر نوع کاربری و در هر کوچه و خیابانی مجوز صادر کنند.

«عربی» می افزاید: اگر کوچک ترین حادثه ای در این پمپ بنزین رخ دهد، حداقل ده ها واحد مسکونی و تجاری ویران می شود. به اعتقاد وی مسئولان شهرداری به خاطر منافع درآمدی، با هر نوع تغییر کاربری و استقرار پمپ بنزین آن هم با حداقل امکانات اطفای حریق و فضای خدماتی موافقت می کنند که این امر به نفع شهر نیست.


پمپ بنزین روبه روی بیمارستان
نمونه دیگری از این پمپ بنزین ها اخیراً در مقابل بیمارستان امدادی شهید کامیاب مشهد در خیابان فدائیان اسلام احداث شده است. در حالی که بسیاری از مدیران از جمله مدیریت و کارکنان بیمارستان امدادی و اهالی محل با این اقدام مخالفت کردند ولی متصدی جایگاه بدون توجه به اعتراض مردم و با اعتماد به مجوز صادر شده از سوی شهرداری مشهد اقدام به راه اندازی تأسیسات این جایگاه سوخت کرد. اگرچه مسئولان بیمارستان امدادی ۸ ماه قبل با مکاتبه با مراجع ذی ربط موضوع را پیگیری کردند ولی هیچ اتفاق خاصی نیفتاد و نگرانی در این باره وجود دارد.«فریدونی» از شهروندان ساکن در بولوار پیروزی نیز نسبت به استقرار جایگاه سوخت (پمپ بنزین و CNG) در مجاورت منازل و مدارس گلایه می کند و می افزاید: درست است که خودروها در سطح شهر به پمپ بنزین نیاز دارند ولی آیا شهرداری اجازه دارد در هر جا و هر زمینی اجازه احداث پمپ بنزین را صادر کند؟ وی شورای شهر را نیز در این موضوع مقصر می داند و می افزاید: اگر حادثه ای در این جایگاه ها روی دهد و آتش سوزی مهیب ایجاد شود چه کسی مقصر است؟


۳۸ پمپ بنزین فعال
هم اکنون ۳۸ جایگاه عرضه سوخت (پمپ بنزین) در سطح شهر مشهد در حال فعالیت است که با توجه به نیاز شهروندان چندین جایگاه دیگر در دست احداث است. این جایگاه ها در تمام نقاط مشهد دیده می شود و روزانه حجم بالایی از ماده سریع الاشتعال بنزین در آن ها سوختگیری می شود. متأسفانه نبود نظارت دقیق روی ساخت این جایگاه ها و رعایت نکردن قسمتی از موارد ایمنی، این پمپ بنزین ها را به بمب هایی خفته در شهر تبدیل کرده است. حادثه ای کوچک در این جایگاه ها می تواند فاجعه بزرگی را رقم بزند.

بر اساس یک تحقیق، حدود نیمی از پمپ بنزین ها در همجواری منازل مسکونی و بعضاً مراکز درمانی و حدود ۲۰ درصد در مجاورت اماکن عمومی و تجاری و حرفه ای است که با وجود هشدارهای مکرر سازمان آتش نشانی تاکنون هیچ اقدامی برای اصلاح این جایگاه ها انجام نشده است. از سوی دیگر اغلب این جایگاه ها به سیستم های اطفای حریق معمولی و دستی مثل خاموش کننده های دستی و سطل های پر از شن مجهز است که این تجهیزات در برابر آتش سوزی در پمپ بنزین ها کارایی ندارد. البته برخی جایگاه ها به سیستم قطع خودکار بنزین مجهز شده است که این سیستم برای مقابله با یک فاجعه کافی نیست.

«غلامحسین حاجی زاده» معاون آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی، در این رابطه به خبرنگار ما گفت: در کشورهای مختلف جایگاه های سوخت رسانی در فاصله های استانداردی ساخته می شود و اطراف آن ها فضای باز قرار دارد. متأسفانه در شهر زائرپذیر مشهد تعدادی از جایگاه های سوخت، بدون هیچ گونه ضابطه ای در مجاورت خانه ها ساخته شده است و اغلب از دو طرف مسدود است که در صورت وقوع آتش سوزی به سرعت آتش به منازل اطراف سرایت می کند. یکی از مواردی که در جایگاه ها رعایت نشده، موضوع حریم جایگاه های سوخت است.به گفته وی ایمنی پمپ بنزین ها در مشهد نمره قبولی نمی گیرد.

وی اعتقاد دارد: در صورت بروز هرگونه حریق، حادثه یا انفجاری، امکان سرایت حریق به تصرفات جامد موجود به راحتی میسر می شود.معاون آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی مشهد تأکید کرد: در جایگاه ها باید از سیستم حرارتی مداربسته استفاده شود، همچنین بیشتر جایگاه ها به سیستم جمع آوری مایعات سرریز مجهز نیست. این کانال ها سهم مهمی در کاهش حوادث احتمالی دارد، در حالی که هم اکنون سرریز بنزین در بعضی جایگاه ها وارد جوی آب خیابان ها می شود.یکی از موارد قابل بحث در جایگاه های سوخت مسئله استعمال دخانیات از سوی برخی مشتریان این جایگاه هاست. در حالی که در تمام جایگاه ها تابلوی ممنوعیت مصرف دخانیات نصب شده است اما هنوز برخی از مشتریان و یا بعضاً کارکنان بدون توجه به خطرات احتمالی در این جایگاه ها سیگار می کشند.با این وجود به نظر می رسد بررسی وضعیت ایمنی جایگاه های سوخت و اصلاح نواقص موجود یکی از نیازهای فوری پایتخت معنوی ایران قبل از وقوع فاجعه ای بزرگ است.
ساعت : 2:10 pm | نویسنده : admin | مطلب قبلی | مطلب بعدی
Page : 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15